REAKCJA NA BODŹCE

Teoria poliwagalna, stworzona  przez dr. Stephena Porgesa, wyjaśnia, jak autonomiczny układ nerwowy reaguje na bodźce, w tym stres, różnicując ścieżkę współczulna i przywspółczulną (a tę ostatnią dzieląc na brzuszną i grzbietową). Aktywacja przywspółczulna brzuszna sprzyja bezpieczeństwu i relaksacji. Część  współczulna jest aktywowana podczas stresu,  natomiast aktywacja przywspółczulna grzbietowa oznacza zamrożenie jak w przypadku głębokiej depresji.

BBTRS A TEORIA POLIWAGALNA

Modalność BioDynamicznego Oddychanie i Uwalniania Traumy (BBTRS) korzysta z teorii poliwagalnej. W czasie sesji oddechowej moim  ostatecznym celem jest przywrócenie moim podopiecznym równowagi. Finalnie osiągnąć aktywację przywspółczulną grzbietową  – czyli po ludzku wyciszenie, poczucie rozluźnienia i relaksu, bezpieczeństwa a to wszystko za pomocą regulacji oddechu.  Jednak, w trakcie sesji oddechowej  nie dzieje się to od razu, ponieważ aktywowana jest część współczulna co pozwala na ekspresję na poziomie ciała i emocji. BBTRS jest dość intensywną modalnością. Ma celu nie tylko uwolnienie napięć fizycznych, ale także emocjonalnych.  W kontekście pracy autonomicznego układu nerwowego, chodzi o regulację umiejętność przechodzenia ze stanu pobudzenia współczulnego  (aktywności i działania) do stanu pobudzenia przywspółczulnego w części brzusznej.  Przywspółczulna część grzbietowa mimo, że skutkuje zamrożeniem i wydaje się być tą “złą” jest bardzo ważna, ale to temat, który rozwinę przy innej okazji. 

REAKCJE Z CIAŁA 

W trakcie sesji oddechowej uczę moich podopiecznych , jak rozpoznawać sygnały z ich ciał i reakcje układu nerwowego. To kluczowe w pracy ze stresem i traumą. Pozwala im to lepiej radzić sobie napięciem dnia codziennego, co przyczynia się do zdrowszego życia. Sesje oddechowe BBTRS  też skuteczne w zwalczaniu długotrwałych blokad emocjonalnych i fizycznych, otwierając drogę do głębszego uzdrowienia.